ATMEGA168-20AUR Microcontroller Unit - High Performance MCU For Embedded Design
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : ATMEGA168-20AUR
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 99999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Status : Active
Core Processor : AVR
Core Size : 8-Bit
Speed : 20MHz
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Contact Now
ATMEGA168-20AUR MCU Microcontroller Unit
The ATMEGA168-20AUR is a high performance, low-power 8-bit microcontroller unit (MCU) based on the AVR enhanced RISC architecture. It can provide up to 20 MIPS throughput at 16 MHz and operates between 2.7-5.5V. It contains 32 Kbytes of In-System Programmable Flash with Read-While-Write capabilities, 1 Kbyte of SRAM, 1K bytes of EEPROM, and a 16-bit timer/counter with two PWM channels. It also features a full-speed USB 2.0 interface, 32 general purpose I/O lines, a UART, SPI, and TWI. The ATMEGA168-20AUR is suitable for a wide range of applications such as automotive, consumer, industrial, and medical.
Features:
- High performance, low-power 8-bit MCU
- AVR enhanced RISC architecture
- Up to 20 MIPS throughput at 16 MHz
- Operating Voltage: 2.7 - 5.5V